Pretraga tekstova
Divlja mrkva nije samo korov kojega treba iskorijeniti. Ovoga proljeća pustite barem nekoliko biljaka da slobodno rastu u vašem vrtu.
Na divlju mrkvu (Daucus carota subsp. carota), u našim se vrtovima uglavnom gleda kao na korov. No, u mojem ona ima svoje mjesto i to iz nekoliko razloga.
Njezin list, dok je još mlad, prije cvjetanja koristim za juhe i variva. Također, može se koristiti kao začin u salatama, dodatak smoothiejima, namazima i biljnim pestima. Budući da joj je list aromatičan i blago gorkast, ne treba pretjerivati s količinom.
Kada procvjeta, služi kao ukras bašče koji prvenstveno privlači pčele, bumbare, osolike muhe i leptire, osobito tijekom ljeta kad je drugih cvjetova manje. Primjerice, divlja mrkva predstavlja hranu za gusjenice leptira lastinog repa (Papilio machaon).
U permakulturnom vrtu može poslužiti kao svojevrsni čuvar redova tako da privuče neželjene kukce koji onda neće napadati glavne povrtne kulture.
Njezin korijen prodire duboko te tako poboljšava strukturu i prozračnost tla. List i stabljika se mogu koristiti kao malč ili kao dodatak kompostu. Brzo se razgrađuju i obogaćuju tlo dušikom.
Divlja mrkva je vrlo otporna te uspijeva na siromašnim i suhim tlima. Jednom kad se pojavi, lako se održava samosjetvom.
Nalikuje vrlo otrovnoj biljci iz porodice štitarki kao što je kukuta (Conium maculatum). Od nje se razlikuje po tamnoj točki u sredini cvata. Ima perjaste, dlakave stabljike. Kada se list ili korijen protrljaju, imaju miris mrkve. U slučaju da niste sigurni je li zaista riječ o divljoj mrkvi, nemojte ju nikako konzumirati.
Budući da se brzo širi samosjetvom, može potisnuti druge biljke ako se ne kontrolira. Uklanjanjem ocvalih cvatova, prije nego razviju sjeme, spriječit ćete njezino širenje.
Kao i kod nekih drugih štitarki, poput divljeg pastrnjaka, sok biljke može uzrokovati fotodermatitis – reakciju kože na sunce. Zato pri rukovanju, za vrijeme sunčanog dana, nosite rukavice te izbjegavajte kontakt s kožom.
Tagovi
Divlja mrkva Korist divlje mrkve Štitarka Fotodermatitis Kukuta Permakultura
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Pozdrav agrari! Novi proizvod na tržištu! Radi se o električnoj kosilici na daljinsko upravljanje joystickom koja je posebno dizajnirana za rad na brdovitim i neravnim terenima. Specifikacije: - 4x4 električni pogon na sve kotače - Daljinsk... Više [+]
Pozdrav agrari!
Novi proizvod na tržištu! Radi se o električnoj kosilici na daljinsko upravljanje joystickom koja je posebno dizajnirana za rad na brdovitim i neravnim terenima.
Specifikacije:
- 4x4 električni pogon na sve kotače
- Daljinsko upravljanje (do 200m domet)
- Sposoban za prelaženje padina do 70 stupnjeva - Daljinsko podešavanje visine (2-10 cm)
- 52V, 40 Ah Li-ion baterija (automobilska baterija)
- 2 sata rada po punjenju (na teškom terenu)
~3 sata za ponovno punjenje (brzi punjač)
Rotacijski malčer od 1800W
- Nož malčera 56 cm - 57 kg ukupne težine
- 105 x 60 x 30 cm (stane u prtljažnik automobila)
- 4800 € + PDV
- ako je hrv firma 4800 € bez PDV-a
- 2 godine garancije
Pozivamo Vas da više sadržaja pogledate na našem Instagram profilu: gratormowers.hr i TikToku: Grator Hrvatska
Za sve dodatne informacije stojimo na raspolaganju!
Email: [email protected]
Gordan Njegovan
prije 2 tjedna
Slobodno se javite na mail: [email protected] ili na broj 091 505 7947 (Gordan) Takoder radimo i demonstracije u blizini sv.Nedelje, pa se mozemo Više [+] sve dogovoriti. U meduvremenu mozete vidjeti puno videa i materijala na instagramu: gratormowers.hr ili na tiktoku: Grator Hrvatska.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
To meni izgleda top, ali volio bih ga vidjeti u radu To meni izgleda top, ali volio bih ga vidjeti u radu